Участь України в операціях ООН з підтримання миру

Починаючи з липня 1992 р., Україна виступає активним контрибутором військового та поліцейського персоналу до операцій ООН з підтримання миру (ОПМ ООН).

Блакитні шоломи представляють Україну у 6-ти ОПМ ООН: Місії ООН із стабілізації в ДР Конго, Місії ООН у Південному Судані, Силах ООН з підтримання миру на Кіпрі, Місії ООН у справах тимчасової адміністрації в Косово, Тимчасових силах ООН із забезпечення безпеки в Аб’єй та Багатопрофільній інтегрованій місії ООН зі стабілізації у Малі. Український національний контингент у складі Місії ООН із стабілізації в ДР Конго є найбільшим за чисельністю та включає 18 окремий вертолітний загін ЗС України.

Наша держава була серед ініціаторів розробки Конвенції з безпеки персоналу ООН та пов’язаного з нею персоналу (1994 р.), а в липні 1995 р. однією із перших її ратифікувала.

У 2002 р. ГА ООН одностайно схвалила внесену делегацією України резолюцію 57/129, якою 29 травня було проголошено Міжнародним днем учасників операцій з підтримання миру.

Україна підтримує ініціативу Генсекретаря ООН «Дії заради ОПМ ООН» (А4Р) з реформування цієї галузі. 25 вересня 2018 р. Україна приєдналася до підготовленої Генеральним секретарем ООН Декларації спільних зобов’язань стосовно ОПМ ООН.

Україна стала співавтором резолюції Ради Безпеки 2272 (2016) стосовно попередження вчинення персоналом ОПМ ООН злочинів сексуального характеру. 5 травня 2016 р. Україна приєдналася до Принципів Кігалі, якими захист цивільних осіб визнається одним з головних завдань ОПМ ООН.

У 2018 р. Україна приєдналася до групи держав-контрибуторів, які опікуються збереженням навколишнього середовища в ОПМ ООН.