Діяльність України в ООН з Чорнобильської проблематики

32 роки унікального міжнародного досвіду: внесок України у розвиток та зміцнення глобального гуманітарного та безпекового порядку денного ООН.

З 1990 р. — Генеральною Асамблеєю ООН схвалюється резолюція «Зміцнення міжнародного співробітництва та координація зусиль у справі вивчення, пом’якшення та мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи» (з 1993 р. — на дворічній основі, з 2007 р. — на трирічній).
1991 р. — в рамках ООН створено Міжустановчу цільову групу з питань міжнародного співробітництва щодо Чорнобиля (займається питаннями координації оперативної діяльності ООН на чорнобильському напрямку «в полі»).

З 1991 р. — в рамках ООН діє Чорнобильський цільовий фонд ООН (забезпечує фінансову підтримку реалізації програм допомоги ООН).

З 1992 р. — використання публічної дипломатії для підняття рівня обізнаності країн-членів ООН та міжнародної спільноти з проблематикою Чорнобиля (World Information Transfer platform).

1993 р. — створення Чотиристороннього Комітету з міжнародного співробітництва щодо Чорнобиля (включає Координатора ООН з питань Чорнобиля та міністрів з надзвичайних ситуацій України, Білорусі та Російської Федерації).

Грудень 2000 р. — 55-а сесія ГА ООН схвалює резолюцію «Закриття Чорнобильської АЕС»

2002 р. — схвалення доповіді «Гуманітарні наслідки Чорнобильської ядерної катастрофи. Стратегія відродження» (стала рамковим документом, що визначив стратегію
діяльності ООН на десятирічний період у галузі допомоги постраждалим країнам).

Лютий 2002 р. — розпочато Чорнобильську програму відродження та розвитку (2002–2010 рр.) на основі рекомендацій Звіту «Гуманітарні Наслідки Аварії на Чорнобильській АЕС: Стратегія Відродження», ініційованого агенціями ООН.

2008 р. — ООН завершує розробку десятирічного Плану дій ООН для Чорнобиля на період до 2016 р.

Весна 2013 р. — ПРООН представляє трирічну доповідь Генерального секретаря «Оптимізація міжнародних зусиль з вивчення, пом’якшення та мінімізації наслідків чорнобильської катастрофи».

Травень 2014, 2015 рр. (Мінськ), жовтень 2015 р. (Відень) — в рамках Міжустановчої цільової групи з питань міжнародного співробітництва щодо Чорнобиля відбуваються міжнародні консультації з чорнобильської проблематики на предмет інтеграції чорнобильської проблематики у порядок денний ООН в галузі сталого розвитку на період до 2030 року.

Україна була координатором переговорної групи наступної резолюції по Чорнобилю на 2016 рік.

21–23 квітня 2016 р. (Київ) — Міжнародний Форум «Уроки Чорнобиля — для ядерної безпеки світу» (за участі КПІ, ДАЗВ, МЗС).

26 квітня 2016 р. — спеціальна комеморативна сесія ГА ООН у зв’язку з 30-ою річницею чорнобильської катастрофи.

Листопад 2016 р. — розробка нової резолюції ООН щодо інтеграції чорнобильської проблематики у порядок денний ООН в галузі сталого розвитку на період до 2030 року.