Захід «Грубі порушення прав людини внаслідок агресії проти України»
22 лютого 2023 року відбувся ініційований ППУ при ООН захід високого рівня на тему: «Грубі порушення прав людини внаслідок агресії проти України».
Захід став важливим елементом цілої низки ініціатив України на майданчику ООН, приурочених до роковин відсічі Україною повномасштабного вторгнення, зокрема: поновлення 11-ї Надзвичайної спеціальної сесії ГА ООН та ухвалення резолюції «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні» (23 лютого) та засідання міністерського рівня Ради безпеки ООН (24 лютого).
Безпрецедентний за тривалістю для такого плану заходів в ООН та масштабами він охопив три важливі теми порушення прав людини рф в Україні: «Порушення прав військовополонених», «Порушення прав дітей», «Наслідки агресії проти України для прав людини».
На відкритті виступили Перша леді України Олена Зеленська (шляхом відеозвернення), Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, Міністри закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра, Естонії Урмас Реінсалу (від імені Групи друзів із забезпечення відповідальності для України), Гватемали Маріо Букаро Флорес та Канади Мелані Жолі, а також Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан (онлайн).
Під час панельної дискусії, присвяченої темі порушень прав військовополонених, заступник командира «АЗОВ» Національної Гвардії України, захисникМаріуполя Ілля Самойленко розповів, що його підрозділ разом іншими українськими підрозділами в Маріуполі відбивали збройний наступ переважаючих за чисельністю сил російських окупантів протягом 86 днів. У своїй промові він наголосив, що рішення гуманітарних проблем і проблем з порушеннями прав людини знаходиться на полі бою, оскільки без звільнення окупованих рф територій України понад 80% тяжких злочинів залишаться прихованими і нерозслідуваними. І.Самойленко закликав учасників до вжиття швидких рішучих дій, оскільки кожна хвилина зволікань та вагань замість надання допомоги коштує життя військовополонених. І.Самойленко привернув увагу до неможливості розслідування теракту, який рф вчинила в Оленівській в'язниці 29 липня 2022 року через недопуск окупаційною владою рф відповідних органів розслідування до місця вчинення злочину. Він окремо нагадав, що війна почалася 9 років тому з окупації рф АРК, при цьому рф декілька десятків років готувала підґрунтя для цього. Ілля відзначив, що рф вміє робити добре лише дві речі: брехати та намагатися залякувати. Він подякував за допомогу країнам вільного світу й зазначив, що його звільнення з полону стало можливим завдяки спільним діям Уряду України, Офісу Президента, ГУР, Координаційного штабу.
Штабс-сержант, командир взводу роти десантного забезпечення 36 бригади, захисник Маріуполя Артем Дибленко розповів про жахливі умови й наслідки його перебування в російському полоні протягом 125 днів та закликав учасників зробити все можливе для порятунку військовослужбовців, які досі перебувають в російському полоні. Наголосив на важливості притягнення рф до відповідальності. Представниця об’єднання родин військовополонених Наталія Гусак наголосила, що рф грубо і цинічно порушує норми МГП, у тому числі статті 13, 26, 70-72 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Вона розповіла учасникам про жахливі умови, в яких рф утримує українських військовополонених, та про порушення рф прав родин військовослужбовців, передбачених згаданою Конвенцією, закликала надати допомогу для забезпечення міжнародним організаціям, зокрема МКЧХ, доступу до українських військовополонених в рф. Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненимиІгор Сибіга розповів, що Україні вдалося звільнити з російського полону майже 2 тис. своїх громадян, з яких 107 цивільних осіб, 180 жінок. Він зазначив, що рф порушує право на життя, поводиться з утримуваними в полоні українцями, як зі злочинцями, утримує їх у принизливих умовах, не надає медичної допомоги, не забезпечує достатньою кількістю їжі, не надає доступу родинам та незаконно утримує некомбатантів. І.Сибіга наголосив, що ключовим фактором успішності повернення українців з російського полону є Збройні Сили України.
Представник США в ООНЛінда Томас-Грінфілд зазначила, що, згідно з зібраними доказами, рф вчинила в Україні численні злочини проти людяності та воєнні злочини. Вона закликала до підтримки України, дотримання Статуту ООН та наголосила, що рф має бути притягнута до відповідальності.
Виконавчий директор Групи публічного міжнародного права та політики (PILPG) професорМілена Стеріо надала правову оцінку порушенням прав військовополонених, зокрема стосовно основних засобів захисту військовополонених відповідно до МГП; засобів захисту прав тяжко поранених або хворих військовополонених відповідно до МГП; доступу МКЧХ до військовополонених; обміну військовополоненими відповідно до МГП.
Координаторка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко зазначила, що рф свавільно затримує цивільних осіб. За її словами, лише в Київській області після звільнення наприкінці березня 2022 року зафіксовано зникнення 123 цивільних осіб, більшість з яких утримуються в СІЗО на території рф.
Глава делегації МКЧХ при ООН виступила з коротким коментарем, зазначивши, що відповідно до Женевської конвенції військовополонені мають право на проведення регулярних зустрічей з представниками МКЧХ. Повідомила, що створене МКЧХ Центральне агентство з розшуку отримує й опрацьовує тисячі запитів від представників родин стосовно встановлення зв’язку з українськими військовополоненими в рф та зробить усе можливе для досягнення результату. Представниця «HumanRightsWatch» зазначила, що її організація з початку конфлікту у 2014 році документує порушення прав людини і найтяжчі злочини, включаючи зґвалтування, довільні страти, незаконні напади на цивільних осіб, цивільну інфраструктуру та нещодавні напади на критичну цивільну інфраструктуру, що забезпечує тепло- та електропостачання. Вона зазначила, що переважна більшість порушень вчиняються рф, водночас вони документують також і злочини з боку України.
Представниця ГО «Медійна ініціатива за права людини»Людмила Гусейнова розповіла про те, що представники т. зв. «днр» з паспортами рф незаконно ув’язнили її у 2019 роціта утримували в жахливих умовах. Привернула увагу до необхідності створення механізму для визволення цивільних осіб, яких рф незаконно тримає в полоні.
Під час другої дискусійної панелі, присвяченої порушенням російським агресором прав дітей в Україні виступила Радниця – Уповноважена Президента з питань захисту прав дітей та їх реабілітації Дар’я Герасимчук, закликавши світову спільноту долучитися до порятунку українських дітей, яких рф викрадає та примусово вивозить на свою територію або на тимчасово окуповані території. Наголосила, що такі дії підпадають під ознаки злочину геноциду. Повідомила, що українськими органами влади ідентифіковано 16221 дитина, примусово вивезена з території України, водночас реальна кількість депортованих українських дітей сягає сотень тисяч. Поінформувала також, що, за останніми даними, російські військові вбили 461 дитину та поранили 927 дітей. Міністр закордонних справ Бельгії Х.Лабіб запевнила, що Бельгія вживатиме рішучих дій для повернення українських дітей, зокрема шляхом підтримки мандату ЮНІСЕФ.
Директор аналітичного центру «Інституту дослідження війни» Кім Каган розповіла про роботу центру щодо моніторингу та документування злочинів рф в Україні від початку повномасштабної агресії. У презентації, підготовленій аналітиками Інституту представлено висновки щодо методів та способів, якими рф здійснює етнічні чистки та геноцид проти українців на тимчасово окупованих територіях, зокрема проти дітей.
Представники аналітичного центру «Обсерваторія конфлікту» при Єльському університеті Натаніель Реймонд та Каве Хоснуд поінформували про своє дослідження масштабних системних програм, які втілює рф з метою індоктринації та усиновлення українських дітей. Продемонстровано авторський сюжет журналіста каналу «CBS» Кріса Лівсея про наслідки викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій України та їх примусове перевезення до рф. Після демонстрації сюжету автор К.Лівсей у прямому ефірі з Риму поділився подробицями власного дослідження в Україні проблематики порушень рф прав українських дітей, підтримав нашу державу в її боротьбі проти агресора й привернув увагу учасників заходу до жахливих проблем, з якими зіштовхуються українські батьки в пошуках своїх дітей на території держави-агресора.
У рамках дискусії виступили також очільник італійської Асоціації волонтерів в міжнародних місіях Джампаоло Сільвестрі, Постійний представник Польщі при ООН Криштоф Щерський, представниця Української жіночої ліги Америки Марта Федорів.
Під час третьої панельної дискусії, присвяченої наслідкам російської агресії для прав людини в Україні, голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук зазначила, що разом з партнерами задокументовано понад 31 тисячу воєнних злочинів, зокрема вбивств цивільних, зґвалтувань, тортур та інших. Закликала створити трибунал за злочин агресії з метою притягнення до відповідальності політичного керівництва рф.
У своєму виступі заступник директора «Українського інституту», правозахисник та активіст Алім Алієв наголосив, що агресія рф проти України триває вже 9 років від моменту захоплення Криму, що протягом цих років рф вчиняє усі можливі злочини в окупованому Криму проти українців та кримських татар. Крим став плацдармом для повномасштабного наступу рф, а також ресурсною базою для агресії. Ключовими сигналами виступів Заступника міністра закордонних справ Австрії Пітера Ланского-Тіфенталь та Державного секретаря МЗС Фінляндії Іоанни Сумувуорі стало засудження злочинів рф в Україні, підтвердження безумовної підтримки та допомоги Україні в її протидії агресору та притягнення рф до відповідальності.
У своєму відеозверненні голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнернавела задокументовані Місією дані щодо грубих порушень та злочинів проти цивільних та військовополонених, включаючи насильницькі зникнення, тортури, випадки сексуального насильства.
Президент Українського світового конгресу Павло Грод закликав міжнародну спільноту посилити зусилля з метою притягнення керівництва рф до відповідальності та створення з цією метою спеціального міжнародного трибуналу.
Підбиваючи підсумки дискусії Міністр закордонних справ Гватемали Маріо Букаро підкреслив, що агресія проти України є агресією проти миру, міжнародного права та Статуту ООН, отже уся світова спільнота повинна рішуче діяти з метою зупинення агресора та забезпечення правосуддя.
Виступи та обговорення супроводжувалися візуалізацією злочинів проти людяності рф в Україні шляхом демонстрації відповідної фотовиставки безпосередньо у залі проведення заходу та цілої низки відеоматеріалів і презентацій про порушення прав людини в Україні.
Ініціативу України провести такий тематичний захід у штаб-квартирі ООН політично підтримали 45 місій держав-членів ООН та делегація ЄС. Організаційно, зокрема фінансово, підтримку надали делегації при ООН Естонії (оренда однієї з центральних кімнат штаб-квартири), Латвії та Чехії (відшкодування дороги та проживання бриферів з України), Німеччини (оплата послуг перекладу).
Зазначений захід транслювався в прямому ефірі на медійному ресурсі ООН «UN Web TV». Відеозапис трансляції можна переглянути за такими посиланнями: https://bit.ly/3y8LgW4 (відкриття та перша панель) та https://bit.ly/3mogZ2Z (друга та третя панелі).
Ініціатива України отримала широкий резонанс, про що свідчить її підтримка значною кількістю делегацій з різних регіональних груп та той факт, що протягом цілого дня вдалося зберегти належну присутність у залі, а також значний інтерес з боку медіа.
Захід не тільки дозволив вперше у такому масштабі представити на найпрестижнішому світовому майданчику численні кричущі порушення рф прав людини в Україні, а й сформував необхідне тло для активізації спільних з партнерами зусиль із забезпечення притягнення рф до відповідальності за злочини в Україні, зокрема створення Спеціального трибуналу. Саме до його створення закликала значна кількість тих, хто виступали, у тому числі й учасників високого рівня.
Вбачається доцільним поширити на столиці держав-членів ООН практику проведення таких тематичних заходів (зокрема, за участі зазначених бриферів – безпосередніх очевидців злочинів рф в Україні, виступи яких отримали високу оцінку делегацій).