Виступ Постійного представника України при ООН Сергія Кислиці на 11-й надзвичайній спеціальній сесіі ГА ООН

Виступ Постійного представника України при ООН Сергія Кислиці на 11-й надзвичайній спеціальній сесіі ГА ООН

Пане Президенте, шановні делегати!

Одного квітневого ранку 1993 року делегати Організації Об’єднаних Націй попили каву, поцілували своїх рідних і пішли до тихої та затишної штаб-квартири ООН, щоб працювати, як звикли завжди. Можливо, так само, як багато хто з нас зробив сьогодні вранці. Того ж ранку на початку квітня 1993 року Бутрос Бутрос-Галі відправив Спеціального доповідача робити доповідь про позасудові і свавільні страти в Руанді. Він повідомив, що необхідна більш жорстка відповідь Організації Об’єднаних Націй. Що є критичним, виявлено, що такі зловживання можуть бути передвісниками геноциду.

На жаль, цей звіт був значною мірою проігнорований перевантаженим Секретаріатом.

На початку квітня 1994 року в комфортній обстановці штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй Рада Безпеки отримала листи, в яких Патріотичний фронт Руанди нагадував державам-членам, що, «коли після Другої світової війни було створено інститут Організації Об’єднаних Націй, однією з його основних цілей було подбати, щоб те, що сталося з євреями в нацистській Німеччині, більше ніколи не повторилося».

У 1994 році сама Руанда була непостійним членом Ради Безпеки. Це дозволило режиму, який причетний до геноциду, впливати на бачення ситуації іншими членами РБ. Так само, як присутність Росії в Раді Безпеки дозволяє їй поширювати брехню майже щодня.
У квітні 2006 року в «доках» Нью-Йорка на річці Гудзон був спущений на воду надсучасний океанічний лайнер. Потім цей чудовий лайнер був пришвартований на березі прекрасного Женевського озера.
Ми назвали цей лайнер Радою з прав людини.

Ухвалення Резолюції 60/251 стало кульмінацією п’яти місяців консультацій і переговорів за сприяння президента Асамблеї Яна Еліассона та посла Панами Аріаса та посла Кумало з Південної Африки.

Нагадаю слова пана Яна Еліассона, голови шістдесятої сесії Генеральної Асамблеї ООН перед ухваленням цієї резолюції. Він сказав, і я цитую: «Зараз ми досягли вирішального моменту як для просування та захисту прав людини, так і для ефективної багатосторонності та репутації Організації Об’єднаних Націй в цілому. Як визнали наші лідери у вересні 2005 року, три стовпи Організації Об’єднаних Націй — розвиток, мир і безпека, а також права людини — взаємопов’язані та взаємно підсилюють один одного. Не маючи сили в усіх, ми не маємо сили ні в чому. Світ ніколи не потребував сильної Організації Об’єднаних Націй так, як він потребує її сьогодні. Тому нам потрібна сильна Рада з прав людини, так само, як нам потрібно досягти вагомих результатів…». Кінець цитати. Зараз для світу настав критичний момент. Ми є свідками того, як наш лайнер крізь підступні тумани рухається до смертоносних айсбергів. Може здатися, що ми мали б назвати його Титанік, а не Рада з прав людини. Якщо це не так, то ми повинні вжити заходів сьогодні – врятувати РПЛ від затоплення.

Склад РПЛ настільки ж різноманітний, як і карта світу, як і ця Генеральна Асамблея. Але Рада з прав людини, на відміну від Генасамблеї, була створена з конкретною метою – просування і захисту прав людини в усьому світі. Зараз ми перебуваємо в унікальній ситуації, коли на території іншої суверенної та незалежної держави член Ради з прав людини здійснює жахливі порушення та зловживання у сфері прав людини, які можна прирівняти до воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Буча та десятки інших українських міст і сіл, де тисячі мирних мешканців були вбиті, закатовані, зґвалтовані, викрадені та пограбовані російською армією, є прикладом того, наскільки далеко відійшла Російська Федерація від своїх початкових декларацій у сфері прав людини. Ось чому цей випадок є унікальним, а сьогоднішня відповідь – очевидною й зрозумілою.

Дозвольте процитувати - «Нашим першочерговим пріоритетом є забезпечення всіх прав і свобод людини в їх сукупності, включаючи політичні та громадянські права, а також гідний соціально-економічний та екологічний рівень життя. Я вважаю, що ці питання не є внутрішньою справою держав, а скоріше їхніми зобов’язаннями відповідно до Статуту ООН, міжнародних пактів і конвенцій. Ми хочемо, щоб цей підхід став універсальною нормою». Кінець цитати. Важко повірити, що наведена вище цитата належить Президенту Російської Федерації. Однак, іншому президенту та в інші часи.

Це сказав президент Єльцин у 1992 році під час свого виступу в Раді Безпеки ООН. Ми можемо лише шкодувати, що демократичні прагнення народу Росії на початку 90-х років були поступово повернуті режимом Путіна до своєї протилежності – агресії, ненависті та радянського стилю мислення та сприйняття, у тому числі у сфері прав людини та основних свобод. А зараз тут, в ООН, ми чуємо зовсім інші заяви від Російської Федерації. Цього тижня ми чуємо від російського посла, що в Україні йде війна, і мирне населення гине під час війни. І про це говорять як про доконаний факт, холоднокровно і як про абсолютно нормальний курс дій, який називається «спецоперацією».

Чи повинні ми погодитися з

описом вбивств як з чимось нормальним? Єдиною здоровою відповіддю має бути «Ні», щоб сприяти підтримці здоров’я ООН та здоров’я її правозахисного механізму.
Вчора всі ви отримали російську дипломатичну ноту, в якій наші колективні зусилля щодо збереження довіри до РПЛ розглядаються як підхід до збереження «домінування та тотального контролю у світі» та «неоколоніальної політики з прав людини в міжнародних відносинах». Ми багато разів чули ту саму збочену логіку, коли агресор намагається представити себе жертвою, а насправді робить саме те, проти чого кричить у своїй ноті – вбиває громадян сусідньої країни, намагаючись домінувати в ній, якщо не колонізувати.
У відповідь на це ми закликаємо Росію, коли її права на членство в Раді з прав людини будуть призупинені, повернутися до відповідальної поведінки шляхом виконання рішень цієї Асамблеї та РПЛ.

Якщо Росія сама виключить себе з Ради, це буде її власний вибір, і не буде потреби звинувачувати інших. Призупинення прав на членство Російської Федерації в Раді з прав людини – це не якась опція, а обов'язок, і дозвольте мені процитувати, як цей обов'язок сформульовано у пункті 8 Резолюції 60/251: «Генеральна Асамблея... може призупинити права членства в Раді члена Ради, який чинить грубі та систематичні порушення прав людини».

Ми розглядаємо голосування за призупинення прав держави-члена РПЛ як рідкісну і надзвичайну дію. Однак дії Росії виходять за межі повсякденності — Росія не лише порушує права людини, вона розхитує основи міжнародного миру та безпеки.

Проект резолюції з цього питання під номером A/ES-11/L.4 є результатом колективних зусиль міжрегіональної групи з двох десятків держав, які представляють усі регіони. На даний момент його співавторами є понад 50 держав-членів ООН.

Я закликаю всі відповідальні держави-члени підтримати проект! Дозвольте мені знову звернутись до вшанування однієї з найтемніших сторінок новітньої історії – Геноциду тутсі в Руанді 1994 року.

У цей день скорботи і переживання власної трагедії тисяч українців, убитих російськими загарбниками, Україна стоїть разом з Руандою і закликає підтвердити нашу обіцянку ніколи не забувати і ніколи не допускати повторення геноциду, який став результатом індиферентності міжнародної спільноти.

Для тих, хто з тієї чи іншої причини вирішує сьогодні залишатися стороннім спостерігачем і утриматися під час голосування, дозвольте мені процитувати Елі Візеля, який звернувся до президента Клінтона в 1999 році, говорячи про «Небезпеки байдужості». «Байдужість не викликає відповіді. Байдужість – це не відповідь. Байдужість – це не початок; це кінець. І, отже, байдужість завжди є другом ворога, бо вона йде на користь агресору, а не його жертві, біль якої посилюється, коли він чи вона відчуває себе забутим.

Політв’язень у камері, голодні діти, безпритульні біженці — не реагувати на їхнє тяжке становище, не позбавляти їх самотності, пропонуючи їм іскру надії, значить вигнати їх із людської пам’яті. І, заперечуючи їх людську суть, ми зраджуємо свою». Кінець цитати. Значною мірою геноцид у Руанді стався через байдужість світової спільноти, коли ООН не відреагувала на попередження РБ і ГА ООН за рік до трагедії.

Сьогодні, у випадку з Україною, це навіть не рік, бо трагедія розгортається прямо зараз на наших очах.

За пару хвилин у вас буде можливість довести, що ви не байдужий сторонній спостерігач. Все, що вам потрібно зробити, це натиснути кнопку ТАК, і врятувати Раду з прав людини та багато життів по всьому світу і в Україні. З іншого боку, натискання НІ означає натискання на курок і означає червону крапку на екрані. Червону, як кров загублених невинних життів.
Цей образ залишиться з вами і всіма нами, доки пам’ять нас не підведе. Подумайте над цим.

Дякую.