Український національний контингент в ДР Конго успішно пройшов чергову перевірку штабом Місії ООН
У базовому таборі 18 окремого вертолітного загону Місії ООН зі стабілізації у ДР Конго, що дислокується у місті Гома, завершила свою роботу інспекція COE (Contingent Owned Equipment).
Основне завдання інспекторів — перевірка наявності та працездатності техніки та майна, що забезпечує життєдіяльність табору та виконання завдань національним контингентом. Зокрема, мова йде про автомобільну техніку, озброєння, системи зв’язку та навігації, медичне обладнання, забезпечення дозвілля військовослужбовців, умов їх проживання і харчування та загальний порядок у таборі.
— Представники тилових секцій Місії ООН, які здійснюють подібну перевірку, дуже серйозно ставляться до контролю наявності і робочого стану усіх матеріальних та технічних засобів національних контингентів. Адже за експлуатацію усього цього майна нашим підрозділом, ООН щомісяця сплачує компенсацію до бюджету нашої країни. Тому подібні інспекційні заходи проводяться досить ретельно, — зазначив заступник командира 18 овз з тилу підполковник Мар’ян Булига.
Підсумовуючи результати перевірки інспектори зазначили, що український контингент є одним із найкращих підрозділів Місії ООН у ДР Конго. Зокрема, у кращий бік відмітили медичну службу загону та роботу інженерного взводу, щодо забезпечення табору якісною водою. Також старший інспектор Бікас Сен подякував українцям за взірцевий порядок та справність усієї необхідної техніки і майна. В свою чергу командир 18 окремого вертолітного загону висловив вдячність усім членам комісії за їхню професійність та неупередженість під час роботи у таборі національного контингенту.
Варто також додати, що не зважаючи на перевірку вертолітний загін продовжував виконувати польотні завдання поставлені Місією ООН. Цього дня екіпажі вертольотів Мі-8 забезпечували перевезення вантажів та особового складу індійського національного контингенту, а Мі-24 — виконували польоти на супровід вертольотів Місії.
За майже три місяці служби у ДР Конго екіпажі десятої ротації, працюючи у форматі 24/7, виконали більше 750 польотів із загальним нальотом майже 800 годин. За цей час вони перевезли 140 тонн вантажів та близько 2100 пасажирів.