Український національний контингент Місії ООН зі стабілізації в ДР Конго взяв участь в операції під умовною назвою «Скорпіон»

Український національний контингент Місії ООН зі стабілізації в ДР Конго взяв участь в операції під умовною назвою «Скорпіон»

За час проведення Місії ООН зі стабілізації в ДР Конго вертольоти 18 окремого вертолітного загону зарекомендували себе, як найпотужніша зброя її силового компоненту.

Протягом 3-х місяців несення служби 9-ю ротацією підрозділу екіпажі бойових Мі-24 відпрацювали 139 задач з вогневого ураження сил місцевих незаконних збройних формувань. З них, 124 припали на листопад 2018 року. Це пов’язано з тим, що саме цього місяця Місією та підрозділами Збройних сил ДР Конго було проведено масштабну військову операцію під умовною назвою «Скорпіон» зі знищення осередків бойовиків незаконного збройного формування «ADF» (з англ. — Allied Democratic Forces).

Необхідність проведення операції була викликана черговою активізацією бойовиків «ADF», яка характеризувалась збройними нападами на підрозділи ЗС ДР Конго, миротворців Місії, співробітників неурядових гуманітарних організації, задіяних у заходах з подолання та попередження поширення 10-го спалаху епідемії захворювання на вірус «Ебола» у Північно-східному регіоні країни, а також нападами на цивільне населення з метою демонстрації неспроможності місцевого уряду забезпечити безпеку громадян та провокування посилення недовіри до підрозділів ООН.

Разом з тим, враховуючи наявність у бойовиків НЗФ «ADF» великокаліберної зброї, зокрема кулеметів калібру 12,7 мм, рівень загрози для особового складу, який брав участь в операції було визначено, як «високий».

Відповідно до задуму операцію «Скорпіон» було проведено в три етапи, в ході яких залучались сили та засоби підрозділів спеціального призначення Гватемали та Танзанії, піхотних батальйонів Збройних сил Республіки Малаві та Південно-Африканської Республіки, а також вертольоти: Мі-8 та ударні Мі-24 Збройних Сил України та «Oryx» від ПАР.

Перший етап включав в себе розгортання наземних передових підрозділів, оперативну передислокацію яких забезпечували багатоцільові Мі-8 українського контингенту. Наступний етап передбачав знищення укріплених позицій бойовиків ударними «крокодилами» Мі-24.

Під час проведення другого етапу операції, бойовики «ADF» здійснили обстріл гелікоптерів українського національного контингенту зі стрілецької зброї, проте завдяки професіоналізму українських пілотів та своєчасним маневрам, особовий склад загону не постраждав, авіаційна техніка серйозних пошкоджень не зазнала.

Під час третього етапу, наземні сили здійснили просування та зачистку району проведення операції під прикриттям повітряних засобів зі складу національних контингентів України та ПАР.

Після вогневої підготовки у виконанні 18 окремого вертолітного загону наземні сили успішно завершили проведення операції та повідомляли навіть про випадки добровільної здачі бойовиків у полон. Проте, в ніч з 14 на 15 листопада 2018 року бойовики «ADF» здійснили збройний напад на місця тимчасової дислокації підрозділів Місії та ЗС ДР Конго, задіяних в операції в районі населеного пункту Кідідіве. Внаслідок обстрілу зведеної групи загинуло 6 військовослужбовців ЗС Республіки Малаві, 6 дістало поранення та 9 військовослужбовців ЗС ДР Конго, 12 дістало поранення.

Військовослужбовці українського національного контингенту висловлюють глибоке співчуття країнам-партнерам у зв’язку з втратою своїх кращих синів і продовжують сумлінно виконувати взяті на себе обов’язки, відстоюючи демократію, свободу, мир та порядок, залишаючись надійними союзниками.

За час проведення операції «Скорпіон» жоден з військовослужбовців українського національного контингенту Місії ООН зі стабілізації в ДР Конго не постраждав.

Довідка. У листопаді 2018 року Місією ООН зі стабілізації та підрозділами Збройних сил ДР Конго було проведено масштабну військову операцію під умовною назвою "Скорпіон" зі знищення осередків бойовиків незаконного збройного формування "ADF" (з англ. — Allied Democratic Forces).

Операцію "Скорпіон" було проведено в три етапи, в ході яких залучались сили та засоби підрозділів спеціального призначення Гватемали та Танзанії, піхотних батальйонів Збройних сил Республіки Малаві та Південно-Африканської Республіки, а також вертольоти: Мі-8 та ударні Мі-24 Збройних Сил України та "Oryx" від ПАР.

Помічник командира 18 окремого вертолітного загону по зв’язках з ЗМІ Андрій Остапюк, ДР Конго