Російська агресія проти України має на меті зруйнувати європейську і трансатлантичну єдність як основу світової системи безпеки - Павло Клімкін у РБ ООН

Російська агресія проти України має на меті зруйнувати європейську і трансатлантичну єдність як основу світової системи безпеки - Павло Клімкін у РБ ООН

21 лютого 2017 р. під головуванням Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна Рада Безпеки ООН провела відкриті дебати з проблематики конфліктів у Європі.

«Події останнього десятиріччя продемонстрували, що вже не можна далі ігнорувати конфлікти в Європі та нехтувати їхніми уроками. Необхідно повернути увагу Ради Безпеки ООН до питань європейської безпеки», - заявив П.Клімкін під час відкриття засідання.

Глава українського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що невирішені конфлікти на Європейському континенті мають одну спільну рису – активну участь у них РФ, яка використовує конфліктні ситуації у власних геополітичних інтересах. П. Клімкін зазначив, що якщо агресії не протидіяти, то ”кожен «заморожений» конфлікт стане активним, а агресор продовжить створювати нові загрози та виклики стабільності”.

Міністр закордонних справ України зупинився на питанні агресії РФ проти України. Він підкреслив, що РФ грубо порушила Будапештський меморандум 1994 року і три роки тому розпочала гібридну війну проти України. «Такі дії, - продовжив Міністр, - призвели до того, що європейська система безпеки, яка вважалася однією з найбільш стабільних, тепер під загрозою…».

Аналізуючи можливі дії ООН та Ради Безпеки, зокрема, щодо стабілізації ситуації в Європі П.Клімкін підкреслив необхідність продовження заходів з реформування Радбезу, насамперед у контексті недопущення зловживання правом вето. «Є неприйнятним, що п.3 статті 27 Статуту ООН, яка передбачає зобов’язання сторони конфлікту утриматися під час голосування, відкрито ігнорується», - підкреслив Міністр.

Він також закликав ООН до більш активного підходу в розв’язанні конфліктів, у т.ч. шляхом застосування «добрих послуг» Генсекретаря ООН, інструментів, визначених главою VI Статуту ООН, а також посилення співробітництва ООН з регіональними організаціями. У цьому контексті Міністр закликав Генсекретаря опрацювати можливості для «забезпечення політичної та безпекової присутності ООН в Україні та співпраці з ОБСЄ з метою повної імплементації резолюції РБ ООН 2202(2015)».

Основними доповідачами на дебатах виступили Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзаньєр і Генеральний секретар Європейської служби зовнішньої діяльності Хельга Шмід. Участь у дебатах беруть делегації близько 50 держав-членів ООН, а також Генеральний секретар ГУАМ.