Огляд роботи делегації України в РБ ООН 12-18 грудня 2016 р.
12 грудня
Рада Безпеки ООН за співавторства 51 держави-члена ООН, включаючи Україну, прийняла резолюцію 2322 (2016) щодо міжнародно-правового співробітництва у контексті боротьби з проявами тероризму. Після цього відбувся брифінг (у форматі відкритого засідання), у ході якого члени РБ ООН обговорили шляхи зміцнення взаємодії компетентних органів держав-членів ООН з питань надання взаємної правової допомоги та екстрадиції, обміну оперативною інформацією, в тому числі в рамках контактних мереж по боротьбі з тероризмом.
Делегація Сенегалу скликала консультації РБ ООН з метою попередження масових заворушень у Гамбії у зв’язку із заявою чинного Президента цієї країни Я. Джамме про невизнання ним результатів президентських виборів, які відбулися на початку місяця.
13 грудня
РБ ООН ухвалила резолюцію 2323 (2016) про продовження мандата Місії ООН з підтримки Лівії до 15 вересня 2017 р.
Відбулися закриті консультації РБ ООН щодо ситуації в Західній Сахарі та діяльності відповідної Місії ООН. Члени РБ ООН підкреслили необхідність відновлення переговорного процесу з метою досягнення взаємоприйнятного політичного рішення щодо статусу Західної Сахари.
РБ ООН на закритих консультаціях розглянула результати діяльності Сил ООН зі спостереження за роз’єднанням (СООНСР) у період з 30 серпня по 17 листопада 2016 року. Члени РБ привітали поступове повернення СООНСР до пункту «Табір Фауар» (Camp Faouar), що є важливим етапом поновлення контролю за всією зоною розмежування. Члени РБ підтримали необхідність продовження мандата Сил на наступний шестимісячний період.
Відбулось екстрене відкрите засідання РБ ООН, скликане делегаціями Франції та Великої Британії у зв’язку із загостренням ситуації в Алеппо. Під час брифінгу Генеральний секретар ООН повідомив про те, що ООН на постійній основі отримує достовірну інформацію про смерті цивільних в результаті триваючих повітряних атак або внаслідок фізичного насильства з боку проурядових сил та їхніх союзників. Зокрема, за його словами, з Алеппо надходять новини про масові страти цивільних та бойовиків. У ході засідання делегація України разом з більшістю інших членів РБ ООН звинуватили Росію в захисті режиму Б. Асада, який здійснює в Алеппо воєнні злочини, а також в використанні права вето для паралізації дій Ради з сирійської проблематики, які сприяли б встановленню режиму припинення вогню та наданню гуманітарної допомоги цивільним. Позиція РФ на засіданні засвідчила незацікавленість керівництва Росії у встановленні сталого режиму припинення вогню в Сирії, а також налаштованість на реалізацію військового сценарію.
Прокурор Міжнародного кримінального суду Ф. Бенсуда на виконання резолюції РБ 1593 (2005) представила 24-у доповідь (за період з червня 2016 року) щодо стану співробітництва Судану з МКС. Більшість членів РБ, в тому числі й Україна, закликали Судан до повної співпраці з МКС.
12–13 грудня в рамках діяльності комітетів Ради Безпеки контртерористичного спрямування з оцінки виконання державами-членами завдань з імплементації резолюції РБ ООН 2253 (2015) стосовно запобігання фінансуванню ІДІЛ й афілійованих з нею організацій та індивідів проведено спільний брифінг Контртерористичного комітету і Комітету 1267/1989/2253 щодо ІДІЛ та Аль-Каїди на тему «Позбавлення терористичних груп можливості доступу до фінансових активів, їх накопичення та переміщення: сучасна практика та здобутий досвід».
14 грудня
РБ ООН прийняла шляхом акламації резолюцію з відзначенням роботи Бан Кі-муна на посаді Генерального секретаря ООН упродовж останніх десяти років. Від імені членів РБ ООН Голова Ради, Постійний представник Іспанії при ООН зачитав протокольний виступ, в якому висловив вдячність Бан Кі-муну за конструктивне співробітництво з РБ ООН та привітав його з досягненням конкретних результатів на посту очільника ООН.
Відбулися неофіційні консультації держав-членів санкційного Комітету 1533 щодо ДР Конго, під час яких було розглянуто результати проміжного звіту Групи експертів цього допоміжного органу.
Робоча група РБ ООН з питання дітей та збройних конфліктів затвердила висновки до доповіді Генерального секретаря ООН з питання дітей та збройного конфлікту в Центральноафриканській Республіці.
15 грудня
Під час відкритих дебатів «Запобігання катастрофі: глобальний порядок денний для зупинення розповсюдження ЗМЗ недержавними суб’єктами» Рада Безпеки одноголосно схвалила резолюцію 2325, співавторами якої стали понад 70 держав, включаючи Україну. Резолюція присвячена завершенню всеохоплюючого огляду імплементації резолюції РБ ООН 1540. Її ключовими елементами є: 1) необхідність вдосконалення механізмів для забезпечення повної імплементації резолюції 1540; 2) врахування потенційних ризиків і загроз у сфері нерозповсюдження, включаючи можливе використання у протиправних цілях науково-технологічних досягнень і розвитку інформаційно-телекомунікаційних технологій; 3) налагодження ефективного партнерства між державою та приватним сектором з метою виконання положень резолюції 1540; 4) активізація взаємодії між Комітетом 1540 та контртерористичними структурами ООН і міжнародними організаціями; 5) покращення механізму надання допомоги державам в цілях імплементації резолюції 1540.
Під час засідання делегація України виступила за зміцнення міжнародної системи протидії розповсюдженню зброї масового знищення. Водночас було зазначено, що одним з викликів на цьому шляху є розбіжності у тлумаченні положень резолюції 1540 та різних підходах окремих держав щодо зміцнення інструментарію цієї резолюції.
РБ ООН ухвалила резолюцію 2326 (2016) про продовження мандата Місії ООН в Південному Судані на 1 день до 16 грудня 2016 р.
16 грудня
РБ ООН заслухала брифінг заступника Генсекретаря з політичних питань Дж. Фелтмана за результатами візиту делегації ЕКОВАС до Гамбії 13 грудня. Спроби міжнародної спільноти переконати Президента Гамбії Я. Джамме визнати результати виборів в країні не принесли позитивного результату.
Відбулися консультації з питання гуманітарної ситуації в Сирії, які засвідчили глибокі протиріччя в оцінці триваючих в Алеппо подій між Росією і країнами П3 (США, Велика Британія, Франція).
У РБ ООН відбулися брифінг та консультації з питання близькосхідного мирного врегулювання. Обговорення засвідчило збереження традиційних підходів ключових акторів у Раді до цього питання.
РБ ООН ухвалила резолюцію 2327 (2016), якою продовжила мандат Місії ООН в Південному Судані до 15 грудня 2017 р. Документ базується на резолюціях 2252 (2015) і 2304 (2016) та, зокрема, закликає південносуданський уряд надати сприяння в розгортанні Регіональних сил захисту, санкціонує збільшення поліцейського компоненту UNMISS на 100 осіб (до 2101 поліцейських), а також підкреслює важливість створення Гібридного суду щодо Південного Судану. Крім того, резолюція передбачає реформування Місії, враховуючи її неефективне реагування під час збройних сутичок в Джубі в липні 2016 р.
18 грудня
РБ ООН провела термінові консультації щодо гуманітарної ситуації в Сирії, зокрема щодо направлення до м. Алеппо міжнародних спостерігачів для моніторингу евакуації цивільних осіб та забезпечення гуманітарної допомоги.
На тижні 19–25 грудня на розгляді РБ ООН перебуватимуть такі питання:
— ухвалення резолюції щодо гуманітарної ситуації в Сирії (19 грудня);
— консультації щодо консолідації миру в регіоні Західної Африки (19 грудня);
— ухвалення резолюції щодо продовження мандата Сил ООН зі спостереження за роз’єднанням (19 грудня);
— ухвалення резолюції щодо продовження мандата суддів та прокурора Міжнародного кримінального трибуналу для колишньої Югославії (19 грудня);
— дебати щодо ситуації в Афганістані (19 грудня);
— брифінг голів допоміжних органів РБ ООН (19 грудня);
— брифінг та закриті консультації щодо ситуації в Південному Судані (19 грудня);
— відкриті дебати та ухвалення резолюції щодо торгівлі людьми в умовах збройних конфліктів (20 грудня);
— ухвалення заяви Голови РБ ООН щодо ситуації в Гамбії (21 грудня);
— ухвалення резолюції щодо гуманітарної допомоги в Сирії (21 грудня);
— брифінг щодо ситуації на Близькому Сході (23 грудня);
— консультації щодо ситуації в Сирії (23 грудня);
— ухвалення резолюції щодо ситуації в Південному Судані (23 грудня);
— ухвалення резолюції про продовження мандату Місії ООН в Ліберії (23 грудня).