Огляд роботи делегації України в РБ ООН 28 листопада - 4 грудня 2016 р.
28 листопада
За ініціативи Іспанії та Сенегалу відбулося засідання Ради Безпеки ООН за формулою Арріа з питань кібербезпеки. У ході дискусії було підтверджено зростаючу загрозу від використання як державами, так і недержавними суб’єктами, в тому числі терористичними організаціями, засобів інформатизації і телекомунікацій у злочинних цілях. У цьому зв’язку було відзначено підтримку міжнародних ініціатив з розробки як механізмів із забезпечення мирного використання кіберпростору, так і засобів зміцнення довіри між державами у відповідній сфері в рамках ООН та інших міжнародних організацій. У своєму виступі на засіданні делегація України, зокрема, підкреслила важливість застосування норм міжнародного права, насамперед Статуту ООН, до регулювання діяльності держав у кіберпросторі (дотримання принципів суверенітету, невтручання у внутрішні справи держав, незастосування сили чи погрози силою тощо).
29 листопада
У ході закритих консультацій РБ ООН з проблематики сирійської хімічної зброї були обговорені перспективи притягнення до відповідальності причетних до застосування отруйних речовин у якості зброї в Сирії. Делегації Великої Британії та Франції повідомили про намір ближчим часом представити спільний проект резолюції про введення цільових санкцій стосовно сирійських посадовців на підставі висновків Спільного механізму ООН-ОЗХЗ з розслідування фактів застосування ХЗ в САР (СМР).
Відбулися консультації РБ ООН щодо ситуації на кордоні між Суданом та Південним Суданом. Члени РБ ООН привітали домовленість президентів двох країн вжити заходів з метою стабілізації безпекової ситуації в прикордонних районах та припинити підтримку опозиційних груп двох країн.
30 листопада
Рада Безпеки одноголосно схвалила резолюцію 2321 (2016) щодо посилення цільових та секторальних санкцій стосовно КНДР у відповідь на п’яте ядерне випробування, здійснене Пхеньяном 9 вересня. У ході консультацій РБ ООН був представлений черговий звіт Голови Комітету 1718, в якому відображено основні результати діяльності за останні три місяці у сфері забезпечення імплементації резолюцій РБ ООН стосовно КНДР.
За ініціативи делегацій Великої Британії та Франції на тлі ескалації бойових дій в Алеппо в РБ ООН відбувся екстрений брифінг Спеціального представника Генерального секретаря з питань Сирії С.Де Містури, Заступника Генерального секретаря з гуманітарних питань С.О’Брайана та Голови регіонального представництва ЮНІСЕФ в Аммані Г.Каппелярі щодо ситуації в Сирії. Під час брифінгу було зазначено, що через масовані бомбардування східної частини Алеппо ООН не має можливості доставити постраждалому населенню продовольство та медикаменти, а також забезпечити евакуацію цивільного населення. У своєму виступі делегація України, зокрема, закликала Росію не блокувати проект резолюції РБ ООН, яка має на меті припинити бомбардування Алеппо.
1 грудня
РБ ООН схвалила тимчасову програму своєї роботи на грудень, головування в якою здійснюватиме Іспанія. Окрім традиційних планових питань, у грудні РБ ООН проведе два засідання у форматі відкритих дебатів – щодо результатів огляду виконання резолюції РБ ООН 1540 стосовно нерозповсюдження зброї масового знищення (15 грудня, на міністерському рівні) та щодо боротьби з явищем торгівлі людьми в ситуаціях конфліктів (20 грудня, під головуванням Прем’єр-міністра Іспанії М.Рахоя). Також, за ініціативою іспанського головування, відбудеться відкритий брифінг щодо міжнародно-правового співробітництва в контексті боротьби з тероризмом (12 грудня, під головуванням Міністра юстиції Іспанії Р.Катала).
Виконавчий директор Контртерористичного комітету РБ ООН провів брифінг щодо розвитку державно-приватного партнерства з питань запобігання використанню терористами інформаційних та комунікаційних технологій (ІКТ) для пропаганди тероризму і насильницького екстремізму в контексті виконання резолюцій РБ ООН 1373 (2001), 1624 (2005) і 2178 (2014).
РБ ООН ухвалила заяву для преси, в якій привітала ратифікацію конгресом Колумбії нової Остаточної мирної угоди між колумбійським урядом та опозиційним рухом ФАРК.
2 грудня
РБ ООН обговорила ситуацію в Ліберії та результати діяльності Місії ООН у цій країні. Серед іншого, країни-члени обговорили рекомендації Генсекретаря ООН щодо модифікації Місії ООН та її скорочення або ж доцільності продовження її мандата в нинішньому вигляді.
Відбулися закриті консультації Комітету РБ ООН, утвореного відповідно до резолюції 2127 (2013) щодо Центральноафриканської Республіки, під головуванням України. Під час заходу члени Комітету розглянули підсумковий звіт Групи експертів щодо ЦАР стосовно ситуації в країні та стану дотримання санкційного режиму.
РБ ООН ухвалила записку Голови про зміну періодичності розгляду пункту порядку денного "Судан/Південний Судан" з тримісячного на піврічний.
На тижні 5-11 грудня на розгляді РБ ООН перебуватимуть такі питання:
- голосування щодо резолюції стосовно гуманітарної ситуації в Сирії (5 грудня);
- брифінг та закриті консультації щодо діяльності Місії ООН в ДР Конго (5 грудня);
- засідання у форматі Арріа на тему «Жінки, мир, безпека» (5 грудня);
- брифінг та закриті консультації щодо діяльності Місії ООН з підтримки Лівії та санкційного режиму щодо цієї країни (6 грудня);
- брифінг та закриті консультації щодо діяльності Регіонального офісу ООН в Центральній Африці (7 грудня);
- дебати щодо діяльності міжнародних кримінальних трибуналів стосовно колишньої Югославії та Руанди (8 грудня);
- закриті консультації щодо ситуації в Сирії (8 грудня).