Участь делегації України у закритому брифінгу РБ ООН щодо ситуації на ЗАЕС

Участь делегації України у закритому брифінгу РБ ООН щодо ситуації на ЗАЕС

Участь делегації України у закритому брифінгу РБ ООН щодо ситуації на ЗАЕС

(25 січня 2024 року, м.Нью-Йорк)

Брифером на засіданні виступив Генеральний директор МАГАТЕ Р.Гроссі, який поінформував РБ ООН про ситуацію у сфері ядерної безпеки та захищеності в Україні, з особливим акцентом на ЗАЕС.

Україна заявила, що через присутність та злочинні дії російських окупантів на ЗАЕС порушується кожен із «семи незамінних стовпів МАГАТЕ з ядерної безпеки та захищеності» та щонайменше два з «п’яти принципів з недопущення аварії на ЗАЕС». Підкреслила, що український персонал цивільного ядерного об’єкта продовжує працювати під постійним тиском нелегітимного керівництва та представників Росатома. Вказала на те, що Росія перетворила ЗАЕС на військовий об’єкт, використовуючи її для розміщення особового складу і техніки, а також мін. Засудила ненадання доступу персоналу Агентства до реакторних залів енергоблоків та інших локацій. Наголосила, що лише виведення російських військових підрозділів та персоналу Росатома з території ЗАЕС та повернення останньої під повний контроль України може гарантувати ядерну та радіаційну безпеку.

Держави-партнери України в РБ наголосили, що загарбницька війна РФ та незаконне захоплення ЗАЕС є грубим порушенням міжнародного права, зокрема Статуту ООН. Засудили мілітаризацію станції, у т.ч. мінування її периметру, що створює додаткові ризики, які впливають на ядерну безпеку та захищеність в Україні. Закликали РФ до негайного виведення усіх її збройних сил, військової техніки та іншого персоналу і повернення станції під повний контроль України.