Виступ Постійного представника України при ООН Сергія Кислиці на засіданні Ради Безпеки ООН щодо подальших порушень РФ суверенітету та тер.цілісності України

Виступ Постійного представника України при ООН Сергія Кислиці на засіданні Ради Безпеки ООН щодо подальших порушень РФ суверенітету та тер.цілісності України

Шановні члени Ради Безпеки та заступник Генерального секретаря,

Мені дуже нелегко знімати цю маску зараз, проте це не через вірус ковіду. Ми всі прищеплені вакциною від ковіду. Це через вірус, від якого досі немає вакцини. Вірус, поширюваний Кремлем, який вразив ООН.

Делегація України звернулася з проханням скликати це термінове засідання з метою привернути увагу Ради Безпеки до незаконного та нелегітимного рішення Президента Російської Федерації визнати окуповані частини Донецької та Луганської областей України так званими «Донецькою та Луганською народними республіками».

Сьогодні під ударом опинилося всі члени ООН. Під ударом з боку країни, яка окупувала членство в Раді Безпеки в 1991 році в обхід Статуту ООН; країни, яка окупувала частину території Грузії в 2008 році; країни, яка окупувала частини території України в 2014 році.

Відповідно до заяви Президента України Володимира Зеленського за підсумками термінового засідання Ради національної безпеки і оборони України:

міжнародно визнані кордони України були і залишаться незмінними незалежно від будь-яких заяв і дій Російської Федерації.

Україна однозначно кваліфікує останні дії Російської Федерації як порушення суверенітету та територіальної цілісності України. Політичне керівництво Російської Федерації несе повну відповідальність за результати ухвалених ним рішень.

Визнання окупованих частин Донецької та Луганської областей України можна розглядати як односторонній вихід Росії з Мінських домовленостей, а також ігнорування нею рішень, прийнятих у рамках Нормандської четвірки. Цей крок підриває мирні зусилля та руйнує існуючі переговорні рамки.

Рішеннями, які прийняті сьогодні, і тими, які можуть бути ухвалені завтра, Росія легалізує присутність своїх військ, які фактично перебувають на окупованих територіях Донбасу з 2014 року. Країна, яка вісім років розпалювала війну, не в змозі підтримувати мир, як вона стверджує.

Що буде далі?

Ми хочемо миру і ми послідовні у своїх діях.

Сьогодні Міністерство закордонних справ України направило запит на підставі Будапештського меморандуму до гарантів безпеки України з вимогою провести невідкладні консультації.

Ініційовано також засідання Ради Безпеки ООН та позачергове засідання ОБСЄ.

Ми наполягаємо на повноцінній діяльності СММ ОБСЄ з метою запобігти провокаціям та подальшій ескалації.

Ініційовано скликання екстреного саміту нормандської четвірки.

Ми очікуємо від наших партнерів чітких та дієвих кроків підтримки.

Зараз важливо побачити, хто є нашим справжнім другом і партнером, хто на боці Статуту ООН, а хто буде продовжувати стримувати Росію лише словами.

Ми віддані політико-дипломатичному врегулюванню і не піддаємося на провокації.

Відповідно до статті 51 Статуту ООН, Україна залишає за собою невід'ємне право на індивідуальну та колективну самооборону.

Ми прагнемо мирного та дипломатичного шляху. І ми твердо стоїмо на цьому.

Ми на своїй землі. Ми не боїмося нічого і нікого. Ми нікому нічого не винні. І ми нікому нічого не віддамо.

Ніяких сумнівів бути не повинно. Тому що сьогодні не лютий 2014 року, а лютий 2022 року.

Інша країна. Інша армія. Одна мета – мир. Мир в Україні. Мир в Європі. Мир у світі.

Ваші Високоповажності,

«Ми повинні зробити все можливе, щоб проблема Донбасу була вирішена шляхом виконання Мінських домовленостей». Про це було сказано тут, у залі Ради Безпеки, лише чотири дні тому. Про це заявив заступник міністра закордонних справ РФ в кріслі голови Ради, з посиланням на президента Путіна.

Президент Путін ухвалив рішення, яке ми сьогодні обговорюємо, яке є загрозою порядку, заснованому на принципах Статуту ООН, зокрема його статті 2, а також міжнародному миру і безпеці.

Мир і безпека, підтримання яких є основною відповідальністю РБ ООН відповідно до статті 24 Статуту. Відповідно до статті 39 Рада Безпеки дає рекомендації або вирішує, які заходи мають бути вжиті для підтримки або відновлення міжнародного миру і безпеки.

Делегація України просить членів Ради Безпеки виконувати зазначені вище обов'язки.

Ми запрошуємо Російську Федерацію знову і знову уважно перечитати сьогоднішню заяву, в якій Генеральний секретар ООН визнав сьогоднішнє рішення Російської Федерації як порушення територіальної цілісності та суверенітету України та несумісне із принципами Статуту ООН. Я дякую Генеральному секретарю за цю потужну заяву.

На завершення, я хотів би повторити, що Росія повинна відмовитися від своєї довготривалої стратегії щодо України, заснованої на погрозах та застосуванні сили проти територіальної цілісності чи політичної незалежності моєї країни, і відновити те, чому ми всі маємо бути відданими, – основоположні принципи мирних відносин, закріпленим у Статуті ООН.

Ми вимагаємо від Росії скасувати рішення про визнання і повернутися за стіл переговорів.

Ми засуджуємо наказ про введення додаткових російських окупаційних військ на територію України. Ми вимагаємо негайного повного і верифікованого виведення російських військ.

Шановні члени Ради Безпеки!

ООН хворіє, і це факт. Вона уражена вірусом, який поширює Кремль. Чи припинить вона боротьбу і загине – залежить від її країн-членів. Сьогодні Кремль дослівно переписав указ про Грузію 2008 року. Слово в слово скопіював. Жодної краплі креативності. Копіювальний апарат в Кремлі працює дуже добре.

Питання в тому, хто серед членів ООН стане наступною жертвою?

Наразі це питання відкрите.

Дякую за увагу.