Виступ заступника Міністра закордонних справ України С.Кислиці на відкритих дебатах РБ ООН щодо попередження конфліктів та сталого миру

Оригінал англійською мовою

Прохання звірити з виступом наживо

10 січня 2017

Пані Головo, ми дякуємо Вам за ініціативу привернути увагу Ради до однієї з найбільш важливих тем у сфері миру та безпеки. Ми поділяємо ідеї, викладені у вашій концептуальній записці. Ми уважно вивчили Маніфест Швеції щодо її членства у Раді Безпеки і хотіли б запевнити Вас у нашій повній підтримці пріоритетів Швеції, які більшою мірою співпадають з нашими власними.

Ми вітаємо погляди Генерального секретаря про шляхи співпраці з Радою. Ми з задоволенням відзначаємо, що підхід, представлений сьогодні паном Гутеррешем повністю збігається з позицією, висловленою ним у якості обраного Генерального секретаря на неофіційному засіданні з Радою, скликаному у листопаді минулого року за ініціативи України.

Пані Голово, це символічно, що наша сьогоднішня зустріч збігається з датою першого засідання Генеральної Асамблеї ООН проведеному у Лондоні у 1946 році. Більше семи десятиліть тому, члени-засновники ООН щиро вважали, що ця Організація повинна "позбавити прийдешні покоління від лиху війни ". Завдання, яке все ще залишається невиконаним.

Сумно визнавати, що світ не став безпечнішим. Деякі з тих, хто підписав Статут, намагаються вільно тлумачити його принципи для власної зручності. У результаті, міжнародне співтовариство знову і знову має справу з новими конфліктами. Конфліктами, що спалахують через ерозію права, грубі порушення прав людини і відсутність міжнародних інституціональних можливостей для притягнення винних до відповідальності.

Я сам є правником та хочу підкреслити тверду і недвозначну позицію України: міжнародне право є одним для всіх. Це стосується всіх держав-членів ООН - в рівній мірі і без винятків. Не існує великих чи малих держав перед законом, багатих чи бідних, більш або менш рівних. Міжнародне право, передусім Цілі і Принципи Статуту ООН, є одним для всіх.

Сирійський конфлікт, ймовірно, є самим жорстоким збройним конфліктом у новітній історії. Ми стали свідками нездатності Ради адекватно реагувати на бойню і різанину, які відбувалися в Алепо та інших районах Сирії, через застосування шести "вето" поспіль одним й тим самим постійним членом РБ ООН. Що в результаті? Алепо розбомбили в пил, багато невинних життів втрачено, заявлене припинення вогню ледь дотримується і перспективи врегулювання ще належить з'ясувати.

Це була колективна відповідальність Ради не допустити такого перебігу подій і покласти край цьому конфлікту. Рада не змогла зробити це, на жаль. Ми хочемо вірити, що триваючі зусилля принесуть результати і стійке припинення вогню прокладе шлях для початку конструктивного політичного діалогу в Сирії.

У сучасному глобалізованому світі, жоден з конфліктів не є десь далеко. Міжнародне співтовариство витрачає величезні ресурси, допомагаючи відновлювати зруйновані війною суспільства і надаючи допомогу нужденним людям. Більше того, Європа також не має імунітету від конфліктів. Україна вже майже три роки протидіє іноземній військовій агресії, яка фактично набула всі форми гібридної війни.

Що сталося? Генеральна Асамблея прийняла резолюції, що засуджують агресію і окупацію Криму. Але спроби Ради Безпеки зупинити військову агресію були знову заблоковані тим самим постійним членом РБ ООН. Ми очікували, що колишній Генеральний секретар надасть свої добрі послуги, але він не вийшов за рамки висловлення стурбованості. Подібне сталося в Грузії у 2008 році.

Члени Ради Безпеки і особливо її постійні члени мають особливу відповідальність. Як постійні члени - засновники Організації, так і наймолодший постійний член - Російська Федерація, яка вже набула статусу держави-окупанта згідно резолюції Генеральної Асамблеї, схваленої у грудні минулого року.

Рада Безпеки, створена після Другої світової війни, коли Європа була основним полем бою, сьогодні знову має звернути особливу увагу на загрози міжнародному миру і безпеці, створювані конфліктами на території Європи. Це було немислимо навіть за часів колишнього СРСР, який був постійним членом до Російської Федерації.

Пані Голово,

Превенція є потужним інструментом і сміливою тактикою. І ми особливо натхнені наголосом на цьому, який зробив Генеральний секретар у своєму сьогоднішньому виступі.

Організація Об'єднаних Націй повинна використовувати весь свій потенціал, щоб запобігти спалаху, відновленню або продовженню збройних конфліктів. Ми вітаємо концепцію "сталого миру" і людиноцетричного підходу, які були закріплені у низці рішень, прийнятих Радою Безпеки і Генеральною Асамблеєю в минулому році.

Превенція є однією з складових зовнішньої політики України. Вона охоплює всі три напрямки діяльності ООН - мир і безпеку, розвиток і права людини. Що стосується прав людини, з ініціативи України ще у 2010 році, за чотири роки до війни, Рада ООН з прав людини прийняла першу в історії тематичну резолюцію «Роль превенції у заохоченні та захисті прав людини".

Як добре відомо, грубі порушення прав людини є передвісником початку військового конфлікту. Крім того, це майже гарантовано, що уряд країни-агресора порушує права людини власних громадянин, отримуючи таким чином розв‘язані руки для початку нападу на своїх сусідів.

У вересні минулого року РПЛ ООН зміцнила свій підхід щодо посилення роботи із запобігання порушенням прав людини шляхом прийняття резолюції за співавторства 74 держав. Водночас, у листопаді минулого року ми бачили відчайдушні спроби деяких держав запобігти розгляду у Третьому комітеті ГА ООН порушень прав людини в окремих країнах.

Запобігання конфліктам є найбільш ефективним способом, щоб припинити страждання людей, а також найменш дорогим інструментом вирішення конфліктів. На жаль, занадто часто держави-члени намагаються ховати голови у пісок, поки не стає занадто пізно. Ця практика повинна бути змінена, щоб запобігти повторенню Сребрениці, Руанди та Алепо.

Генеральний секретар повинен відігравати особливу роль у превенції. Ми з нетерпінням очікуємо його активної, об'єктивної і незалежної діяльності, яка включає доведення до уваги Ради Безпеки найбільш тривожних ситуацій. Ця функція Генерального секретаря передбачена у Статуті, але, на жаль, недостатньо використовується протягом багатьох років. Саме тому ми вітаємо намір Генерального секретаря збільшити потенціал Секретаріату у сфері стратегічного аналізу інформації. Для Генерального секретаря важливо також надати нове дихання статті 99 Статуту ООН. Ми очікуємо, що ці ініціативи призведуть також до більш істотних та інформативних доповідей з питань, включених до порядку денного Ради.

Іншим важливим, але не використовуваним інструментом у розпорядженні Генерального секретаря є його добрі послуги та інші політичні засоби. Їх використання ми нечасто бачимо - будь то держава на порозі конфлікту, чи вже вражена конфліктом, як Україна. Ми щиро віримо, що новий Генеральний секретар може вміло керувати всім набором інструментів, наданих йому Статутом та не забариться використовувати його в міру необхідності.

Ще однією сферою для взаємодії між Генеральним секретарем та Радою є операції з підтримання миру, де Україна залишається надійним партнером Організації. Важко переоцінити роль Генерального секретаря у подальшому вдосконаленні шляхів використання цього адаптивного інструменту і флагманського напряму діяльності Організації.

Україна вітає практичні кроки, вже зроблені Секретаріатом, у напрямку реалізації рекомендацій, що містяться у доповіді Незалежної групи високого рівня з огляду діяльності місій ООН з підтримання миру. Це включає впровадження сучасних технологій для ОПМ та поліпшення їх розвідувальних можливостей. Однак, крім впровадження безпілотних літальних апаратів в двох місіях, військовий і цивільний персонал ООН на місцях, як і раніше, залишаються оздобленими відповідно до стандартів двадцятого століття. З новими зростаючими проблемами, ця ситуація повинна бути виправлена в найкоротші терміни. Дуже тривожні повідомлення про сексуальну експлуатацію та зловживання з боку миротворців мають бути також припинені шляхом повного виконання резолюції 2272 Ради. У зв'язку з цим, ми вітаємо рішення Генерального секретаря започаткувати цільову групу високого рівня для розробки відповідної стратегії в масштабах всієї Системи ООН.

Пані Голово,

Запобігання розвитку конфліктів за спіраллю насильства часто залежить від здатності Організації розгортати необхідні ресурси на самому ранньому етапі. У зв'язку з цим Генеральний секретар може і повинен відігравати важливу роль. У разі отримання звернення про розгортання місії з підтримання миру, Рада має отримати від Генерального секретаря ранню і всебічну оцінку ситуації на місцях і рекомендації щодо можливого мандату місії. Це повинно бути зроблено за умовчанням, як тільки звернення отримано. Таким чином, Секретаріат надасть можливість Раді прийняти ґрунтовне і своєчасне рішення.

На завершення виступу хотів би зазначити, що запобігання конфліктів може бути успішним лише у результаті колективних зусиль всіх причетних сторін у рамках Організації та за її межами. Ми вважаємо, що ООН повинна продовжувати будувати і зміцнювати своє стратегічне партнерство з регіональними організаціями, які поділяють принципи, викладені в Статуті Організації Об'єднаних Націй і дотримуються правил і норм міжнародного права. Ми вітаємо тісну взаємодію і співробітництво ООН з Європейським Союзом і Африканським Союзом. Ми також бачимо потенціал у створенні більш тісної взаємодії ООН з ОБСЄ, спрямованої на сприяння ОБСЄ у миротворчій діяльності на місцях.

Ми сподіваємося, що новий Генеральний секретар і нове керівництво Секретаріату буде істинними хранителями Принципів Статуту і матимуть можливість застосовувати проактивний підхід до запобігання і врегулювання конфліктів.

Дякую Вам, пані Головo.