Огляд роботи делегації України в Раді Безпеки ООН 19-25 вересня 2016 року

Огляд роботи делегації України в Раді Безпеки ООН 19-25 вересня 2016 року

Минулий тиждень в Раді Безпеки ООН пройшов на тлі загальних дебатів 71-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. Враховуючи те, що до Нью-Йорка з’їхались світові лідери, в РБ ООН були проведені чотири заходи високого рівня:

— 21 вересня — засідання Ради Безпеки за участі президента Колумбії та Генерального секретаря ООН щодо підписання мирної угоди між урядом Колумбії та силами ФАРК;

— 21 вересня — саміт Ради Безпеки за участі глав держав та урядів країн-членів РБ щодо ситуації в Сирії;

— 22 вересня — міністерське засідання Ради Безпеки на тему авіаційної безпеки в контексті протидії терористичним загрозам;

— 23 вересня — засідання Ради Безпеки щодо всеосяжної заборони ядерних випробувань.

1. 21 вересня на саміті РБ ООН щодо ситуації в Сирії українську делегацію очолив Президент України Петро Порошенко. Глава Української держави, зокрема, підкреслив, що брак реакції з боку ООН на збройну агресію Росії проти України та окупацію Криму дозволив РФ використовувати півострів як військовий форпост для здійснення військової операції в Сирії. Значна кількість російських військових сил та засобів перекидається в Сирію суднами, що базуються в Криму.

Президент України підкреслив, що конфлікт у Сирії став трагедією для мільйонів людей: сотні тисяч людей було вбито, понад 13 мільйонів були змушені залишити свої домівки. Ситуація у Сирії призвела до серйозних негативних наслідків — неконтрольована міграція, зростання тероризму, експансія «Ісламської держави» та інших екстремістських груп. Існує ризик розпалювання повномасштабної міжконфесійної війни в регіоні. «Вважаємо, що сирійський уряд несе повну відповідальність за теперішній стан країни та за жахливі страждання сирійського народу», — підкреслив Президент.

Глава Української держави також наголосив на імперативності безумовного дотримання фундаментальних принципів та норм міжнародного права. Він зазначив, що політичний процес у Сирії має бути спрямований на відновлення суверенітету і територіальної цілісності країни та створення інклюзивного перехідного урядового органу, що заслуговує на довіру та матиме широкі виконавчі повноваження. Після цього має бути прийнята нова конституція та проведені вибори.

З повним текстом виступу Президента України можна ознайомитись тут .

2. 22 вересня Міністр закордонних справ України Павло Клімкін взяв участь в міністерському засіданні РБ ООН на тему авіаційної безпеки в контексті протидії терористичним загрозам. Глава українського зовнішньополітичного відомства, зокрема, зазначив, що російська агресія проти України супроводжується грубим порушенням міжнародного права у сфері авіаційної безпеки. За словами П. Клімкіна, окуповані Росією Крим і Донбас стали небезпечними для польотів, що обумовило закриття Україною авіапростору над цими територіями. Було вказано на порушення РФ відповідного режиму і спроби в односторонньому порядку перейняти контроль за польотами в авіпросторі над Кримом в обхід рішень ІКАО.

Глава МЗС України також заявив, що Росія перешкоджає притягненню до відповідальності осіб, причетних до збиття в 2014 р. малайзійського літака рейсу МН17. «Росія, будучи постійним членом Ради Безпеки ООН, заблокувала створення міжнародного трибуналу щодо МН17, який мав стати ефективним механізмом реагування міжнародної спільноти на цю трагедію» — зазначив Міністр. У цьому зв’язку він поінформував, що Україна разом з партнерами в рамках Спільної слідчої групи продовжує пошук інструментів покарання винних за збиття літака. Міністр закордонних справ України також наголосив, що збиття літака МН17 є прикладом міжнародного тероризму, підтримуваного на рівні держави.

Глава українського зовнішньополітичного відомства окремо привернув увагу учасників засідання до необхідності розробки міжнародних механізмів посилення захисту об’єктів критичної інфраструктури, зокрема для підвищення безпеки в аеропортах та забезпечення ефективного контролю за пересуванням іноземних бойовиків-терористів.

За підсумками засідання Ради Безпеки ООН П. Клімкін дав прес-конференцію. Під час спілкування із ЗМІ Глава українського зовнішньополітичного відомства продемонстрував міжнародну навігаційну карту, яка демонструє, що світові авіаперевізники уникають польотів над окупованими Росією Кримом і Донбасом.

З повним текстом виступу Міністра закордонних справ України можна ознайомитись тут.

3. 23 вересня РБ ООН ухвалила резолюцію 2310 (2016) щодо 20-ї річниці Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ). 14 держав-членів Ради, в т. ч. Україна, голосували на підтримку цього документа. Одна делегація — Єгипет — під час голосування утрималася.

Перед голосуванням Глава українського зовнішньополітичного відомства Павло Клімкін, зокрема, заявив, що питання надання гарантій безпеки державам, які відмовились від ядерної зброї, має залишатись пріоритетним для міжнародної спільноти.

З ухваленою резолюцією РБ ООН 2310 (2016) можна ознайомитись тут.

Крім того, 21 вересня РБ ООН ухвалила заяву для преси, в якій висловила занепокоєння у зв’язку із сутичками учасників акцій протесту в ДРК, які переросли в сутички з силами безпеки.

4. 25 вересня на запит делегацій США, Великої Британії та Франції Рада Безпеки ООН провела термінове засідання у форматі відкритого брифінгу Спецпредставника С. Де Містури щодо загострення ситуації в Сирії та підготовки проурядових сил та їхніх союзників до наступу на Східне Алеппо.

5. На тижні 26 вересня — 2 жовтня в РБ ООН заплановано розгляд таких питань:

— ситуація в Сомалі (27 вересня);
— брифінг Голови Комітету 1591 стосовно Судану (27 вересня);
— розгляд рекомендацій Генерального секретаря ООН на виконання резолюції РБ 2286 (2016) про захист медичного персоналу у збройних конфліктах (28 вересня);
— гуманітарна ситуація в Сирії (29 вересня);
— діяльність Сил ООН із спостереження за роз’єднанням (Голани, Ізраїль/Сирія) (29 вересня).